Skip to content

247-251 Linwood AvePaterson, NJ 07502

Built 1965

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Mar 10, 1983

Property Information

Block1220
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,900
44%
Improvement Value:$115,700
56%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,526+3.9%
2024$10,130+9.5%
2023$9,247+7.2%
2022$8,626+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft1,433DeedBook 109, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1965