Skip to content

10-12 N Bridge StPaterson, NJ 07522

Built 1888

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 15, 2024

Property Information

Block123
Lot11.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,326
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,000
12%
Improvement Value:$247,600
88%
Total Assessment$280,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,297+3.9%
2024$13,758+9.5%
2023$12,560+7.2%
2022$11,715+3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft3,326DeedBook 4762, Page 144

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft3,326DeedBook 3668, Page 171Recorded10/4/2019

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook D3062, Page 161Recorded5/30/2017

Property Sale

Sale
$69,719

From:

To:

DeedBook 3062, Page 152Recorded5/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1888