Skip to content

8 N Bridge StPaterson, NJ 07522

Built 1897

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Aug 9, 2017

Property Information

Block123
Lot11.02
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,735
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
17%
Improvement Value:$101,300
83%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,252+3.9%
2024$6,016+9.5%
2023$5,492+7.2%
2022$5,123+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Sq Ft1,735DeedBook 3125, Page 110

Property Sale

Sale
$5,948
DeedBook D2887, Page 164

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook D2292, Page 292

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook D1232, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1897