Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
104 Berkshire AvePaterson, NJ 07502
Last Sale Date
Sep 27, 1991
Property Information
Block1301
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2 CB
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage2,150
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$35,000
82%
Improvement Value:$7,600
18%
Total Assessment$42,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,170 | +3.9% |
| 2024 | $2,089 | +9.5% |
| 2023 | $1,907 | +7.2% |
| 2022 | $1,779 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.