Skip to content

241 Union Ave(Block 1304 Lot 20)Paterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block1304
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage1,475
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,700
18%
Improvement Value:$190,900
82%
Total Assessment$233,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,902+3.9%
2024$11,453+9.5%
2023$10,456+7.2%
2022$9,753+8.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook D1007, Page 24