Skip to content

193-195 Totowa AvePaterson, NJ 07502

Built 1960

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block1315
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,100
28%
Improvement Value:$126,400
72%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,891+3.9%
2024$8,556+9.5%
2023$7,811+7.2%
2022$7,285+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,720DeedBook 4089, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1960