Skip to content

149 Liberty StPaterson, NJ 07522

Built 1940

Last Sale Date
Jun 14, 2007

Property Information

Block1402
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,058
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
23%
Improvement Value:$149,400
77%
Total Assessment$193,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,874+3.9%
2024$9,502+9.5%
2023$8,674+7.2%
2022$8,091+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook D1464, Page 59

Property Sale

Sale
$206,000

To:

Sq Ft2,058DeedBook 1578, Page 65

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook D1354, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1940