Skip to content

247-249 Walnut StPaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block1405
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,600
17%
Improvement Value:$243,800
83%
Total Assessment$294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,000+3.9%
2024$14,434+9.5%
2023$13,177+7.2%
2022$12,291+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,500DeedBook 4614, Page 85

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook D1218, Page 54