Skip to content

68 Paterson AvePaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Nov 1, 2022

Property Information

Block1406
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,708
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,900
16%
Improvement Value:$208,100
84%
Total Assessment$248,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,636+3.9%
2024$12,159+9.5%
2023$11,100+7.2%
2022$10,354+4.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft3,708DeedBook 4461, Page 100

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2946, Page 170Recorded11/30/2016