Skip to content

77-79 Maple StPaterson, NJ 07522

Built 1930
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 27, 2015

Property Information

Block1408
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,052
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
19%
Improvement Value:$239,100
81%
Total Assessment$295,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,051+3.9%
2024$14,483+9.5%
2023$13,222+7.2%
2022$12,333+4.1%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-005222-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft3,052DeedBook 2669, Page 288

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook D858, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1930