Skip to content

70 Maple StPaterson, NJ 07522

Last Sale Date
May 29, 2016

Property Information

Block1412
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
85%
Improvement Value:$5,000
15%
Total Assessment$33,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,681+3.9%
2024$1,618+9.5%
2023$1,477+7.2%
2022$1,378+8.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

DeedBook 2860, Page 121Recorded7/20/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook D593, Page 102