Skip to content

63-67 Elberon AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$118,500
Last Sale Date
Aug 18, 1998

Property Information

Block1502
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage910
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,800
40%
Improvement Value:$122,000
60%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,333+3.9%
2024$9,943+9.5%
2023$9,077+7.2%
2022$8,467+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$118,500

To:

Sq Ft910DeedBook 157, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1955