Skip to content

10-12 Arlington AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Dec 20, 2016

Property Information

Block1506
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1&7F 1FIN SHED
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,731
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,900
39%
Improvement Value:$115,600
61%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,655+1.7%
2024$9,492+9.5%
2023$8,666+7.2%
2022$8,083+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$171,000

To:

Sq Ft1,731DeedBook 2977, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1950