Skip to content

40-42 Arlington AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$201,111
Last Sale Date
Aug 18, 2011

Property Information

Block1506
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,600
40%
Improvement Value:$119,400
60%
Total Assessment$199,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,139+3.9%
2024$9,757+9.5%
2023$8,907+7.2%
2022$8,308+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$201,111

To:

Sq Ft1,492DeedBook 2085, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1950