Skip to content

24-28 Lenox AvePaterson, NJ 07502

Built 1960

Last Sale Price
$392,000
Last Sale Date
Dec 7, 2005

Property Information

Block1508
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.7F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,426
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,600
37%
Improvement Value:$137,600
63%
Total Assessment$217,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,066+3.9%
2024$10,649+9.5%
2023$9,722+7.2%
2022$9,068+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$392,000

To:

Sq Ft1,426DeedBook 1138, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1960