Skip to content

217-219 Elberon AvePaterson, NJ 07502

Built 1972

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 16, 2010

Property Information

Block1602
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,233
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
30%
Improvement Value:$192,600
70%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,083+3.9%
2024$13,552+9.5%
2023$12,372+7.2%
2022$11,540+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,233DeedBook 1912, Page 226

Property Sale

Sale
$173,600
DeedBook P139, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1972