Skip to content

173-175 Union Ave(Block 1610 Lot 9)Paterson, NJ 07502

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block1610
Lot9

Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage2,000
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
28%
Improvement Value:$147,100
72%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,424+3.9%
2024$10,032+9.5%
2023$9,158+7.2%
2022$8,542+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4195, Page 297Recorded12/8/2021

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,000DeedBook 4195, Page 297

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook D2152, Page 178

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook E120, Page 334