Skip to content

149-151 Union AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 5, 2005

Property Information

Block1611
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.7F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,600
38%
Improvement Value:$124,200
62%
Total Assessment$198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,129-7.7%
2024$10,973+9.5%
2023$10,017+7.2%
2022$9,344+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,944DeedBook 1063, Page 63