Skip to content

95-97 Lexington AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Aug 25, 1998

Property Information

Block1613
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,307
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
46%
Improvement Value:$99,200
54%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,324+3.9%
2024$8,972+9.5%
2023$8,191+7.2%
2022$7,640+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$144,000

To:

Sq Ft1,307DeedBook 157, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1950