Skip to content

259-261 Elberon AveHawthorne, NJ 07506

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2025

Property Information

Block1715
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,956
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
37%
Improvement Value:$141,600
63%
Total Assessment$225,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,484+3.9%
2024$11,051+9.5%
2023$10,089+7.2%
2022$9,410+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000

To:

DeedBook F163, Page 346

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1965