Skip to content

88 N 3rd StPaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$19,000
Last Sale Date
Dec 30, 2010

Property Information

Block201
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
23%
Improvement Value:$106,700
77%
Total Assessment$138,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,062+3.9%
2024$6,796+9.5%
2023$6,204+7.2%
2022$5,787+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$19,000

To:

Sq Ft1,860DeedBook 2030, Page 113

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook D1345, Page 155