Skip to content

87-89 Garfield AvePaterson, NJ 07522

Built 1887

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 23, 2025

Property Information

Block203
Lot21.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,500
13%
Improvement Value:$146,000
87%
Total Assessment$167,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,534+3.9%
2024$8,213+9.5%
2023$7,497+7.2%
2022$6,993+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,200DeedBook 4022, Page 98

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 3571, Page 1Recorded5/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1887