Skip to content

73 Garfield AvePaterson, NJ 07522

Built 1888

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Feb 19, 2025

Property Information

Block203
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,427
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,500
14%
Improvement Value:$156,800
86%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,288+3.9%
2024$8,938+9.5%
2023$8,160+7.2%
2022$7,611+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,427DeedBook 4857, Page 237

Property Sale

Sale
$52,000

To:

DeedBook D2198, Page 289

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook S125, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1888