Skip to content

77 Jefferson StPaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block205
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,292
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
21%
Improvement Value:$76,900
79%
Total Assessment$96,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,937+3.9%
2024$4,751+9.5%
2023$4,337+7.2%
2022$4,046+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,292DeedBook 4957, Page 124

Property Sale

Sale
$96,933

From:

To:

DeedBook 3225, Page 150Recorded1/11/2018

Property Sale

Sale
$93,000

To:

DeedBook D1286, Page 126

Property Sale

Sale
$75,334

To:

Property Sale

Sale
$62,500

To: