Skip to content

80 Arch StPaterson, NJ 07522

Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block205
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,693
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,900
20%
Improvement Value:$187,000
80%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,866+3.9%
2024$11,419+9.5%
2023$10,425+7.2%
2022$9,724+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,693DeedBook 4659, Page 282