Skip to content

49 N Main StPaterson, NJ 07522

Commercial

Last Sale Price
$316,800
Last Sale Date
Apr 13, 2023

Property Information

Block208
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F 2G
Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage2,350
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,700
17%
Improvement Value:$143,600
83%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,358+3.9%
2024$9,968+9.5%
2023$9,100+7.2%
2022$8,488+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$316,800

To:

Sq Ft2,350DeedBook 4559, Page 178

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook D2236, Page 149

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook D1552, Page 54