Skip to content

680-686 River StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block2104
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage2,272
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
20%
Improvement Value:$226,800
80%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,526+3.9%
2024$13,978+9.5%
2023$12,761+7.2%
2022$11,903+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$242,500

To:

Sq Ft2,272DeedBook 3882, Page 270

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook O119, Page 96