Skip to content

237 5th AvePaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Aug 30, 2000

Property Information

Block2110
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage2,143
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,100
32%
Improvement Value:$99,600
68%
Total Assessment$146,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,474+3.9%
2024$7,193+9.5%
2023$6,566+7.2%
2022$6,125+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft2,143DeedBook 168, Page 82