Skip to content

16 Clinton StPaterson, NJ 07522

Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block212
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,200
14%
Improvement Value:$103,700
86%
Total Assessment$120,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,160+3.9%
2024$5,928+9.5%
2023$5,411+7.2%
2022$5,048+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$104,500
Sq Ft1,776DeedBook 3715, Page 180Recorded12/18/2019

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook B126, Page 570