Skip to content

72-74 N Main StPaterson, NJ 07522

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block214
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage4,190
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,400
15%
Improvement Value:$285,200
85%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,099+3.9%
2024$16,454+9.5%
2023$15,021+7.2%
2022$14,011+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook D2174, Page 107

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook D566, Page 257