Skip to content

277-279 Presidential BlvdPaterson, NJ 07522

Commercial

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block218
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,438
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
86%
Improvement Value:$4,800
14%
Total Assessment$34,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,773+3.9%
2024$1,706+9.5%
2023$1,558+7.2%
2022$1,453+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,438DeedBook 4669, Page 205

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3735, Page 139Recorded1/17/2020

Property Sale

Sale
$7,522
DeedBook D1159, Page 257