Skip to content

781-821 River StPaterson, NJ 07524

Industrial

Last Sale Price
$1,848,000
Last Sale Date
Aug 31, 2015

Property Information

Block2204
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage---
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$879,700
55%
Improvement Value:$720,300
45%
Total Assessment$1,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$81,520+3.9%
2024$78,448+9.5%
2023$71,616+7.2%
2022$66,800-40.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,848,000

From:

To:

Sq Ft166,108DeedBook 2713, Page 252Recorded10/29/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel