Skip to content

21-23 E 19th StPaterson, NJ 07524

Industrial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 26, 2021

Property Information

Block2302
Lot15

Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage1,100
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,000
49%
Improvement Value:$61,000
51%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,114+3.9%
2024$5,884+9.5%
2023$5,371-4.4%
2022$5,620+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,100DeedBook 4263, Page 163

Property Sale

Sale
$161,442

From:

To:

DeedBook 2610, Page 181Recorded4/8/2015

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook D392, Page 298