Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
11-27 E 24th StPaterson, NJ 07514
Last Sale Date
Feb 28, 1996
Property Information
Block2306
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1B
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage33,961
Acreage1.2
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$514,800
33%
Improvement Value:$1,040,000
67%
Total Assessment$1,554,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $79,217 | +3.9% |
| 2024 | $76,232 | +9.5% |
| 2023 | $69,593 | +7.2% |
| 2022 | $64,913 | +5.2% |
Property History
No events match the selected filters.