Skip to content

147-149 3rd AvePaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Feb 25, 2002

Property Information

Block2309
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,251
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,400
20%
Improvement Value:$157,600
80%
Total Assessment$198,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,088+3.9%
2024$9,708+9.5%
2023$8,862+7.2%
2022$8,267+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000

To:

Sq Ft2,251DeedBook 425, Page 22