Skip to content

54-1/2 56 Madison AvePaterson, NJ 07524

Built 2006

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 29, 2011

Property Information

Block2313
Lot7.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,502
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,400
14%
Improvement Value:$260,100
86%
Total Assessment$302,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,412+3.9%
2024$14,832+9.5%
2023$13,540+7.2%
2022$12,629+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,502DeedBook 2120, Page 296

Property Sale

Sale
$549,000
DeedBook D1380, Page 125

Property Sale

Sale
$504,000
DeedBook D1237, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 2006