Skip to content

Plots 13,-19a-26Paterson, NJ 07514

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$100,100
Last Sale Date
Jan 12, 2024

Property Information

Block2505
Lot5

Sq Footage---
Acreage4.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,900
16%
Improvement Value:$652,000
84%
Total Assessment$775,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,532+3.9%
2024$38,042+9.5%
2023$34,729+7.2%
2022$32,394+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,100
DeedBook 4661, Page 20Recorded2/5/2024

Property Sale

Sale
$1,352,680
DeedBook D379, Page 108

Property Sale

Sale
$1,087,419

To:

DeedBook 379, Page 108