Skip to content

352-356 E 23rd StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jul 13, 2011

Property Information

Block2711
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,700
26%
Improvement Value:$118,600
74%
Total Assessment$160,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,167+3.9%
2024$7,860+9.5%
2023$7,175+7.2%
2022$6,693+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 2075, Page 242

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook D1999, Page 259

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook D1371, Page 135

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook D763, Page 288