Skip to content

283-285 E 23rd StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$68,500
Last Sale Date
Jan 21, 1985

Property Information

Block2714
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,875
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,300
33%
Improvement Value:$127,100
67%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,701+3.9%
2024$9,335+9.5%
2023$8,522+7.2%
2022$7,949+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$68,500

To:

Sq Ft1,875DeedBook 113, Page 498