Skip to content

250-260 E 25th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
Apr 15, 2004

Property Information

Block2715
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,300
38%
Improvement Value:$126,100
62%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,363+3.9%
2024$9,973+9.5%
2023$9,104+7.2%
2022$8,492+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$291,000

To:

Sq Ft1,484DeedBook 783, Page 111