Skip to content

207-211 7th AvePaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Mar 10, 1994

Property Information

Block2715
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
47%
Improvement Value:$81,700
53%
Total Assessment$153,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,795+3.9%
2024$7,502+9.5%
2023$6,848+7.2%
2022$6,388+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 135, Page 233