Skip to content

219 Lafayette StPaterson, NJ 07524

Industrial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Nov 15, 2017

Property Information

Block2801
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage17,864
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$485,200
52%
Improvement Value:$452,700
48%
Total Assessment$937,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,786+3.9%
2024$45,985+9.5%
2023$41,980+7.2%
2022$39,157+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

Sq Ft17,864DeedBook 3199, Page 43