Skip to content

195-211 Franklin StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jan 1, 2005

Property Information

Block2802
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage22,440
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,000
33%
Improvement Value:$664,900
67%
Total Assessment$989,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,435+3.9%
2024$48,535+9.5%
2023$44,308+7.2%
2022$41,328+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft22,440DeedBook 966, Page 55