Skip to content

175 E 15th StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$895,000
Last Sale Date
Nov 11, 2015

Property Information

Block2810
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage5,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
26%
Improvement Value:$203,700
74%
Total Assessment$273,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,474+3.9%
2024$14,890+9.5%
2023$13,594+7.2%
2022$12,679+8.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook D970, Page 167