Skip to content

Pt241-243 East 17th StPaterson, NJ 07524

Built 2014

Last Sale Price
$636,000
Last Sale Date
Jul 10, 2023

Property Information

Block2812
Lot4.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,666
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,600
12%
Improvement Value:$286,900
88%
Total Assessment$324,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,533+796.8%
2024$1,844+9.5%
2023$1,683+7.2%
2022$1,570+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$636,000

To:

Sq Ft2,666DeedBook 4570, Page 170

Property Sale

Sale
$165,075

From:

To:

Sq Ft2,666DeedBook 3510, Page 188Recorded2/13/2019

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$47,500

From:

To:

DeedBook 2413, Page 221Recorded12/27/2013

Property Sale

Sale
$47,500

From:

To:

DeedBook 2348, Page 1Recorded8/5/2013