Skip to content

243-245 Keen StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block2816
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,238
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,700
10%
Improvement Value:$168,200
90%
Total Assessment$186,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,523+3.9%
2024$9,164+9.5%
2023$8,366+7.2%
2022$7,803+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,000

To:

DeedBook R104, Page 354