Skip to content

426 E 18th StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Apr 22, 2021

Property Information

Block2818
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,700
12%
Improvement Value:$141,400
88%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,157+3.9%
2024$7,850+9.5%
2023$7,166+7.2%
2022$6,684+3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,820DeedBook 4041, Page 235

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,820DeedBook 3753, Page 240Recorded2/12/2020

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 3591, Page 252Recorded6/6/2019

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook D1263, Page 30