Skip to content

588 River StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 1, 2012

Property Information

Block2906
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F 2G
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage5,435
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
13%
Improvement Value:$266,000
87%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,591+3.9%
2024$15,003+9.5%
2023$13,697+7.2%
2022$12,776+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft5,435DeedBook 2175, Page 38