Skip to content

558 River StPaterson, NJ 07501

Apartment

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block2907
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F 2G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
7%
Improvement Value:$319,200
93%
Total Assessment$343,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,505+3.9%
2024$17,808+9.5%
2023$16,257+7.2%
2022$15,164+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft4,800DeedBook 4165, Page 247

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook D1200, Page 267