Skip to content

100 Butler StPaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Oct 21, 2025

Property Information

Block2907
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,290
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
19%
Improvement Value:$103,300
81%
Total Assessment$127,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,486+3.9%
2024$6,242+9.5%
2023$5,698+7.2%
2022$5,315+3.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft2,290DeedBook 5006, Page 139

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft2,290DeedBook 3796, Page 85Recorded5/15/2020

Property Sale

Sale
$84,000

To:

DeedBook D1910, Page 247

Property Sale

Sale
$412,000
DeedBook D1297, Page 16

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1900